Správné mytí rukou je prvním krokem k zachování zdraví a prevenci proti virům a infekcím

Hydratovaná a vyživená pokožka

Vedle správného mytí rukou je dodržování správné hygieny těla jedním ze základních opatření pro boj s viry a jejich odpuzení.

Níže sdílíme vše, co potřebujete vědět, abyste mohli předcházet koronaviru správnou hygienou a hydratací rukou.

Důležitost mytí rukou v každodenním životě podle WHO

Podle Světové Zdravotnické Organizace (WHO) „multirezistentní patogeny, nositelé nemocí, zdomácněly v naší současné společnosti. Jediným možným opatřením v boji proti novým zdrojům infekcí a jejich prevenci je tedy kontrola a dodržování základních preventivních opatření, jako mytí rukou, což je zcela nezbytné k zachování bezpečnosti osob.“

Podle WHO může být onemocnění jen pouhý krok od nedodržování správné hygieny rukou.

Může mytí rukou ochránit před koronavirem?

Odpověď zní ano, samozřejmě že ano. Mytí rukou je jedním ze základních opatření na ochranu před nákazou virem. Níže uvádíme postupy, které je třeba dodržovat, abyste se vyhnuli riziku nákazy:

 1. Zůstaňte co nejvíce doma.
 2. Dodržujte sociální odstup.
 3. Myjte si řádně ruce.
 4. Při kašlání si zakrývejte ústa loktem.
 5. Dezinfikujte předměty, které mohly přijít do styku s virem.
 6. Po návratu domů zvenku se převlékněte a oblečení vyperte.
 7. Častěji se sprchujte a provádějte osobní hygienu, zvláště tehdy, když se vrátíte zvenku.
 8. Pokud pocítíte příznaky onemocnění, obraťte se na zdravotnického pracovníka.

Za tímto účelem dodržujte veškerá preventivní opatření a provádějte toto jednoduché gesto mytí rukou tolikrát, kolikrát je potřeba během vaší každodenní rutiny, a to jak během současných omezení, tak do budoucnosti.

Vaše ruce jsou hlavním přenašečem patogenů, protože se jimi můžete nechtěně poškrábat na obličeji nebo se dotknout úst či očí.

Jak si správně mýt ruce?

Klíč pro správné mytí rukou v pěti krocích:

 1. Navlhčete si ruce vodou.
 2. Naneste tolik mýdla, aby pokrylo obě ruce.
 3. Ruce velmi dobře promněte navzájem. V tomto kroku musíte důkladně promnout obě dlaně, proplést prsty a velmi dobře umýt hřbet rukou a konečky prstů.
 4. Nakonec ruce dobře vysušte ručníkem nebo papírem na jednorázové použití a na závěr očistěte kohoutek, který jste na začátku mytí otevřeli.

Jednotlivé kroky si můžete podrobně prohlédnout zde.

V jakých situacích je třeba si mýt ruce?

Praxe mytí rukou by měla být častá po celý den, od chvíle, kdy vstanete, až do chvíle, kdy jdete spát, protože vaše ruce jsou v nepřetržitém kontaktu se vším, co vás obklopuje doma i na cestě do práce, supermarketu, lékárny a jiná povolená místa.

V jakých situacích je tedy třeba si mýt ruce? Mezi hlavní případy patří například situace před dotýkáním se potravin a po zacházení s potravinami, před jídlem, po zakašlání, po návštěvě nemocného nebo poté, co jste se dotýkali peněz.

Viry a bakterie jsou přítomny během každého z těchto procesů a riziko nákazy z jednoho člověka na druhého hrozí již při pouhém kontaktu dotykem.

Je důležité udržovat pokožku hydratovanou a vyživenou, abyste zabránili jejímu vysušování, podráždění a přecitlivění.

Dodržování správné péče o pokožku a zachování pH je velmi důležité, protože vaše pokožka je orgán, který má funkci ochranného štítu, působícího jako bariéra proti vnějším faktorům, jako např. znečištění, teplotní změny nebo bakterie, a také proti dalším vnitřním faktorům, jako věk nebo hormony.

Velmi intenzivní hygiena s neustálým vystavením vodě a mýdlu destabilizuje pH a lipidovou vrstvu vaší pokožky a způsobuje příznaky dehydratace, vysušení, zarudnutí nebo dokonce přecitlivění.

Vyživující složky Lactovit zachovávají lipidovou vrstvu pokožky, která zabraňuje dehydrataci.

Dodržování správné hygieny rukou je v těchto dnech klíčovým faktorem naší ochrany. Na druhé straně se hydratace rukou stala součástí tohoto procesu a pravidelné aplikování hydratačního mléka nebo krému napomáhá k vytvoření optimální úrovně hydratace a optimální péče.

Dalším bodem, který je třeba vzít v úvahu, je hydratace vašeho těla, pití doporučeného denního množství tekutin a konzumace stravy bohaté na zeleninu a ovoce, což pomáhá regulovat tyto indikátory pokožky.

Jak vám může pomoci Lactovit v hygieně a péči o pokožku?

Zásadní je mít k dispozici vhodné produkty k péči o vaši pokožku. Lactovit je jedna ze značek specializovaných v oblasti osobní hygieny.

Výrobky Lactovit využívají ve svém složení přínosných vlastností mléka, proto jsou velmi jemné, šetrné k pokožce a může je používat celá rodina.

Řada sprchových gelů Lactovit reaguje na potřeby různých typů pokožky, k dispozici jsou sprchové gely poskytující výživu, ochranu nebo regeneraci. Navíc obsahují komplex Protein Calcium, který posiluje pokožku a hloubkově ji vyživuje, aby byla silná a udržovala si mladistvý vzhled.